Sıkça Sorulan Sorular

Tüm fon perdelerinizi 30’ de tül perde programında yıkamanız gerekmektedir. Ütülemeden makinada bekletmeden asarak kırışmasını önleyebilirsiniz.

Stor ve zebra perdeler profesyonel temizlik firmalarına verilerek yıkanabileceği gibi evde geniş bir alanda tamamen açık konumda serip, nemli bir bezle sabunlu suyla silerek te temizlenebilir.

Satın almış olduğunuz ürününüzü size ulaşmadan, size ulaştıktan sonraki 3 iş günü yahut siparişi verdiğiniz andan itibaren %100 müşteri memnuniyeti kapsamında hiçbir ön koşul olmadan iade edebilirsiniz. Siparişiniz için ödediğiniz miktar ürün firmamıza ulaştıktan sonraki 1 (bir) hafta içerisinde hesabınıza iade edilecektir.

Mekanik sistem ürünlerimiz 2 (iki) yıl mekanik sistem garantisi altındadır. Kullanıcı hatası olmamak koşulu ile [email protected] adresine ürünün sıkıntısı hakkında detaylı bilgilendirme yaparak bizimle iletişime geçebilir en geç 10 (on) iş günü içerisinde ücretsiz bir şekilde ürün arızası giderilerek tekrar size ulaştırabiliriz.

Satın aldığınız ürünün kargosu elinize ulaştığında öncelikle kutusunun herhangi bir tahribata uğrayıp uğramadığını kontrol etmeniz önem arz etmektedir. Eğer kargo paketinde aldığınız ürüne zarar verecek derecede bir yıpranma, bozulma, kırılma vb. durumlar söz konusu ise kargo yetkilisine kutuyu(paketi) açmadan tutanak ile geri iade etmek istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

lissehome.com üzerinden verdiğiniz siparişlerde, 05457264646 numaralı whatsapp iletişim hattı üzerinden siparişiniz işleme alınmadan önce (sipariş verilen saat içerisinde) ulaşırsanız değişiklik talebinizi işleme alabiliriz. Detaylı bilgi için; [email protected] adresine mail atabilir ve destek alabilirsiniz.

 


 

 

 

 

 

 


 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR